• گروه MOL

گروه MOL شرکتی یکپارچه در زمینه نفت و گاز، مستقر در بوداپست مجارستان است. این شرکت، با ۲۵۰۰۰ نیروی انسانی فعال و بین المللی، و سابقه ای بیش از ۱۰۰ سال در صنعت، در بیش از ۳۰ کشور فعالیت دارد.

 • ارقام مالی کلیدی (۲۰۱۶)

درآمد خالص                                                                       ۱۲,۶ میلیارد دلار

درآمد قبل از احتساب بهره، مالیات و استهلاک                              ۲,۱۵ میلیارد دلار

هزینه سرمایه ای                                                                     ۱,۱ میلیارد دلار

گردش وجوه عملیاتی                                                                ۱,۸ میلیارد دلار

سهم ثابت درآمد قبل از احتساب بهره، مالیات و استهلاک بخش های اصلی (برحسب میلیون دلار)

یک میلیون معامله جزء در هر روز

۴۰ میلیون بشکه، تولید هر سال

۳۳ کشور در سراسر اروپا، خاورمیانه، آفریقا و آسیا

۲۵ هزار کارمند

۶ واحد تولید در صنایع بالادستی

۷,۷ میلیارد دلار جمع سرمایه (۲۵ آوریل ۲۰۱۷)

 • ساختار مالکیت

سهام گروه MOL بر اساس بازار سهام ورشو و بوداپست، و رسیدهای سپرده آن بر اساس بازار سهام لوکزامبورگ تنظیم و بر اساس فرابورس (داد و ستد خارج از بورس) آمریکا و دفتر سفارشات بین المللی لندن معامله میشود.

سرمایه گذاران خارجی (عمدتا سازمانی)                        ۳۳,۹

سرمایه گذاران داخلی سازمانی                                     ۵,۵

سرمایه گذاران داخلی خصوصی                                    ۳,۶

مدریت سرمایه شرکت                                               ۱,۳

شرکت کرسنت پترولیم                                                ۰,۷

دولت مجارستان ۲۵,۲

شرکت OmanOil با مسئولیت محدود (بوداپست)              ۷,۱

شرکت OTP Bank                                                   ۴,۹

شرکت ING Bank                                                    ۴,۷

شرکت UniCredit Bank                                          ۳,۶

شرکت سهامی عام MOL با مسئولیت محدود و شرکت سرمایه گذاری MOL با مسئولیت محدود               ۹,۴

 • نقاط عطف جدید شرکت

هیئت مدیره MOL ، استراتژی بلند مدت جدیدی را تحت عنوان << گروه MOL در سال ۲۰۳۰، به آینده بپیوندید>> برای شرکت درنظر گرفته اند.

گروه MOL تنها در جهت تقویت موقعیت ناحیه ای خود در صنایع مرکزی فعالیت نمیکند، بلکه بار دیگر تغییراتی را در شرق و مرکز اروپا ایجاد خواهد کرد. گروه MOL سهام پتروشیمی خود را بسط و افزایش خواهد داد و یک گروه شیمیایی پیشتاز خواهد بود.

علاوه بر این، گروه MOL انحصارا به فروش سوخت نخواهد پرداخت بلکه انتخاب اول مشتریان خواهد بود و نیازهای مختلف و متغیر آنها را با ارائه خدمات و محصولات مناسب، برآورده خواهد کرد. صنایع بالادستی شرکت، نقش اساسی در ارتقای سودرسانی و ارزش افزوده، حتی در فضاهایی که قیمت سوخت پایین است، ایفا خواهد کرد.

گروه MOL سهم اکتشافات خود را در مجارستان و نروژ افزایش داده است.

گروه MOL توانست در آخرین مناقصاتی که در دو کشور اصلی صورت گرفت، سهم خود را از منطقه اکتشافی در مجارستان به دو برابر افزایش دهد و در  نروژ، درنتیجه شراکت با بهترین های جهان، چشم اندازهای تازه ای خلق کند. شش امتیاز انحصاری جدیدی که در مجارستان به شرکت اعطا شد، ۴۲۰۰ کیلومتر مربع به وسعت زمین اکتشافی فعلی افزوده است. اوایل امسال، در مجمع اعطای امتیاز ۲۰۱۶APA، چهار مجوز در فلات قاره نروژی به گروه MOL در شهر مندل در نروژ اعطا شد یکی از مناطق اصلی گروه MOL در نروژ است. علاوه بر این، سه امتیاز دیگر نیز در نروژ به گروه اعطا شد که توسط Aker BP عملیاتی خواهد شد.

گروه MOL در شاخص مقاومت Dow Jones جای گرفته است

گروه MOL بار دیگر در شاخص جهانی پایداری Dow Jones جای گرفته است.

براساس این شاخص، گروه MOL در بین ۱۵ درصد از شرکت های یکپارچه نفت و گازی است که در بالاترین سطح عملکرد قرار دارند. گروه MOL تنها شرکتی است که از منطقه اروپای مرکزی و شرقی در این شاخص قرار گرفته است.

مواردی که به کسب این موفقیت کمک کرده اند عبارتند از: سیستم قوی مدیریتی تحت نظارت هیئت مدیره، شروع طرح توسعه پایدار ۲۰۲۰، و فرهنگ قوی گروه در زمینه گزارش دهی یکپارچه.

 • صنایع ما
 1. صنایع پایین دستی

بخش مربوط به صنایع پایین دستی گروه MOL متشکل از ۴ پالایشگاه و دو کارخانه پتروشیمی است که به فعالیت های متنوعی میپردازند، این فعالیت ها بخشی از یک زنجیره ارزشی یکپارچه است. این زنجیره، نفت خام را به محصولات متنوعی تبدیل میکند که به منظور مصارف خانگی، صنعتی و ترابری تولید میشوند و شامل مواردی چون گازولین، دیزل، سوخت گرمایشی، سوخت هواپیما، گریس، قیر معدنی، گوگرد، و گاز مایع هستند. علاوه بر این گروه MOL به تولید و فروش مواد پتروشیمی در سطح جهان، میپردازدو موقعیت درخشانی در بخش پتروشیمی منطقه اروپای شرقی و مرکزی دارد.

 1. صنایع بالادستی

گروه MOL بیش از ۷۵ سال است که در زمینه اکتشافات و تولید تجربه دارد، در ۱۳ کشور در زمینه اکتشافات، دارای سرمایه است و در ۸ کشور در زمینه تولید، فعالیت دارد. گروه MOL علاوه بر منطقه اصلی خود، یعنی اروپای شرقی و مرکزی، در کشورهای مشترک المنافع، خاورمیانه، آفریقا و پاکستان نیز فعالیت سازمان یافته و شراکت موفقی دارد. در سال ۲۰۱۴، گروه MOL به منظور ارتقای سطح ذخایر و کسب تجربه بیششتر برون مرزی، وارد بریتانیا و سپس نروژ شد. گروه MOL، در همه حال، متعهد به انجام مسئولانه و مداوم وظایف خود است و تمام تلاش خود را برای حمایت از مناطق تحت فعالیت به منظور کسب استانداردهای سلامتی و امنیتی ممکن، انجام خواهد داد.

 • خدمات و مشاغل جدید

شبکه فروش جزء گروه MOL از ۲۰۰۰ ایستگاه خدماتی در ۱۰ کشور تشکیل شده که عمدتا در بخش عرضه پالایشگاه ها مستقر شده اند و هماهنگی بین بخش های پالایش، بازاریابی و فروش جزء را به عهده دارند. هدف از تشکیل این شبکه، ارائه خدمات و محصولات با کیفیت و راهکارهای مورد نیاز آتی به ۱۰ میلیون مشتری شرکت است.

 

 • منابع انسانی

TC و CD

سختار TC و DC (صلاحیت تکنیکی و پیشرفت شغلی) به منظور ارتقا و پیشبرد اکتشافات و تولید و قابلیت های تکنیکی صنایع پایین دستی در راستای اهداف استراتژیک، شکل گرفته.

این ساختار، شامل سه بخش است. تخصص تکنیکی، درجات، که مسیر شغلی منظم و ثابتی را فراهم میکند، و مدل صلاحیت، که نیازهای مربوط به کسب و کار و برنامه یادگیری تکنیکی را که شامل ابزار حمایت از پیشبرد اکتشاف و تولید و صنایع پایین دستی است مشخص میکند.

 • پیشرفت

برنامه پیشرفت گروه و استخدام فارغ التحصیلان در سال ۲۰۰۷ آغاز شد که بیش از ۱۹۰۰ نیروی فارغ التحصیل را جذب کرد. این برنامه، موقعیت بی نظیری را برای فارغ التحصیلان فراهم کرد و این شانس را فراهم کرد که کارشان را در یک شرکت بین المللی شروع کنند و تحت نظارت نیروهای متخصص، تجربه کسب کنند و خود را در محیطی بین فرهنگی اثبات نمایند.

 • نیروی جدید

رقابت آنلاین بی نظیر، نقش مهمی در استراتژی جذب اشخاص با استعدادی داشته که در سطح بین المللی شناخته شده هستند. در این گروه، تاکید ما بر تنوع و جذب نیرو از خارج به منظور ارتقای توانایی سازمان است. از زمانی که این نوع رقابت در سال ۲۰۰۷ آغاز شده، بیش از ۲۸۰۰۰ دانشجو از ۵۳ کشور و ۲۵۸ دانشگاه در آن شرکت کرده اند. در سال ۲۰۱۶، سه تیم کلی (متشکل از ۲۳۰۷ تیم و ۶۹۲۱ عضو) با هم رقابت کردند.

 • پایداری از نظر ما به چه معناست؟

مناطق متمرکز استراتژیک

 • سرمایه انسانی
 • مناطق
 • اصول اخلاقی و نظارت
 • محیط
 • مد قبل از احتساب بهره کنمبئرم دلبسلامتی و امنیت
 • تغییر محیطتتتغییر محیط
 • شاخص –شاخص پایداری Dow Jones
 • بهترین فعالیتها

با بکارگیری بهترین منابع انرژی و تکنولوژی کارآمد انرژی، یکی از اولین ایستگاه های خدماتی آتی را در اروپا تاسیس کرده ایم. ایستگاه خدمات جدید دوستدار محیط زیست گروه MOL توانسته در زمینه ذخیره انرژی بیش از ۵۰ درصد موفقیت کسب کند (یعنی ۱۲۰ هزار کیلووات الکتریسیته در سال) و با استفاده خلاقانه از انرژی جایگزین، ۳۰ تن از انتشار گازهای گلخانه ای بکاهد و از مواد بازیافتی بهره ببرد.

لاستیک قیری با استفاده از بخش های لاستیکی چرخهای استفاده شده ماشین ها تولید میشود که میتواند برای ساخت جاده هایی با کیفیت و مقاومت بالا بکار برده شود. فروش تجاری این محصول را در سال ۲۰۱۳ شروع کردیم. این محصول، در سال ۲۰۱۴، گواهینامه ECO Label را دریافت کرده است و ما بیش از ۱۰۰ هزار لاستیک بلا استفاده را بازیافت کرده ایم. در سال ۲۰۱۵ برنامه بعدی صنایع پایین دستی، ایجاد بیش از ۴۹ هزار تن انرژی و کاهش انتشار مونوکسید کربن است.

در زمینه روغن مصرفی خانگی، از سال ۲۰۱۱، ۵۷۹ تن روغن خانگی مصرف شده، جمع آوری شده است و برای بازیافت به بیش از ۲۳۰ ایستگاه خدماتی گروه MOL ارسال شده است.

 • صنایع بالادستی شرکت یکپارچه نفت و گاز اکتشاف
 • تولید
 • خدمات و مشاغل نوآورانه
 • فروش جزء
 • پویایی
 • صنایع میان دستی گاز

صنایع پایین دستی

 • تصفیه
 • مواد پتروشیمی